• п’ятниця 20-го травня 2022
  • Меню

Чи стане Молдова знову проросійською?

07:35, 16-го серпня 2021 · Джерело: institutedd.org

Чи стане Молдова знову проросійською?
Ввечері 11 серпня до будівлі презедентури Республіки Молдова прибув кортеж з гостем, якого ще тиждень тому не чекали в Кишиневі. Йдеться про заступника голови адміністрації президента Російської Федерації Дмитра Козака. Про те, що візит відбудеться, суспільство дізналося лише напередодні, що одразу викликало хвилю конспірології як в молдовському так і, як не дивно, в українському сегменті інтернету.


У візиті Козака вбачали якщо не розворот Молдови на схід і зрадництво Санду, то точно повторення плану по федералізації Республіки Молдова зразку 2003 року.
Коментуючи результати візиту, Дмитро Козак зазначив, що зустріч була «конструктивною і доброзичливою». Російський чиновник уточнив, що обговорив з Санду питання Придністров’я, утилізацію боєприпасів на складах біля с. Колбасна, співпрацю з питань взаємної торгівлі, безмитну торгівлю і зняття існуючих обмежень. «Ну і, нарешті, газова проблема, тут потрібен діалог», - додав він. Підводячи підсумки зустрічі, Козак сказав журналістам: «Будемо дружити точно. І співпрацювати - точно».
В адміністрації президента Республіки Молдова були більш стримані. Як зазначила Санду, після зустрічі у Молдові у відносинах з Російською Федерацією велика повістка, і є багато тем, що становлять взаємний інтерес для держав і наших громадян. «Ми обговорили їх в рамках сьогоднішньої зустрічі і готові продовжити їх детальний розгляд, у тому числі за рахунок активізації двосторонніх контактів. Оцінили готовність російської сторони до їх активізації, що сприятиме зміцненню діалогу між нашими країнами», - зазначила Майя Санду. «Ми підтвердили наш настрій на прагматичний, конструктивний діалог в інтересах наших громадян», - додала Президентка.
Говорячи про питання Придністров’я, в адміністрації президента зазначили, що під час зустрічі молдовська сторона підтвердила намір відновити процес врегулювання виключно мирними, політико-дипломатичними засобами, в рамках існуючих переговорних майданчиків, при дотриманні суверенітету і територіальної цілісності нашої країни в її міжнародно-визнаних кордонах.
Так що ж? Можна говорити про те, що Молдова знов стає проросійською? Ні. У Санду неодноразово підкреслювали, що головним пріоритетом є євроінтеграція і налагодження стосунків з Україною та Румунією. Згодом має відбутися спільне засідання урядів Молдови та Румунії. Також 6 серпня новопризначений прем’єр-міністр Республіки Молдова Наталія Ґавріліца обговорила зі своїм румунським колегою Флоріном Кицу відновлення та продовження міжурядової угоди про безоплатну технічну допомогу. Також 9 серпня Ґавріліца провела розмову з головою уряду України Денисом Шмигалем. Глави Кабмінів Молдови та України обговорили заходи, необхідні для початку будівництва моста Косеуць-Ямпіль і відновлення роботи спільної міжурядової комісії з питань економічного співробітництва, а також інших двосторонніх робочих органів і форматів, включаючи Дністровську комісію. Також було обговорено візит голови українського уряду до Кишинева, який відбудеться 27 серпня.
Однак, в той самий час, Молдова залишається в деяких галузях залежною від Росії. Це, насамперед, ринки збуту для молдовських товарів, постачання енергоносіїв та питання Придністров’я. І в Кремлі це добре розуміють. Там також розуміють, що на сьогоднішній день це залишається єдиним джерелом впливу на Молдову, бо після розгромної поразки на парламентських та президентських виборах позиції проросійських сил, говорити про політичний вплив останніх неможливо. Хоча Козак, під час свого візиту зустрівся з обома лідерами Блоку комуністів та соціалістів - Владіміром Вороніним та Іґорєм Додоном.
Отже, наразі про зраду говорити немає підстав, але можна говорити про початок важкої дипломатичної гри між новим керівництвом Кишинева та їх російськими опонентами. І тут багато залежить від того, чи вистачить у молдовської сторони вміння і політичної волі обіграти гравця, який об’єктивно має більше досвіду в політичних шахах.

Автор
Роман РУССУ
Думка авторів та відвідувачів сайту може не співпадати з думкою редакції.