Більшість з нас певну частину свого особистого часу неодмінно присвячують соцмережам і месенджерам. Це інструменти, що дозволяють збільшити доступ до необхідних знань і контактів, розширити можливості спілкування. Однак інша сторона медалі - це можливості зацікавлених сторін маніпулювати свідомістю користувачів у своїх цілях. Особливо цим зловживають авторитарні політичні режими, які мають глобальні амбіції і відповідні ресурси, щоб здійснювати масштабні маніпуляції і сіяти пропаганду.
Основним образом початку 2021 року, безумовно, стали кадри штурму розлюченим натовпом будівлі американського Капітолію. Це стало справжнім суспільним шоком - вперше з часів боротьби за незалежність був тимчасово захоплений один із символів американської демократії. Не вдаючись до аналізу перепитій політичної боротьби всередині Сполучених Штатів і ролі Дональда Трампа у (не)підбурюванні натовпу, погляньмо на саму структуру радикалів з числа прихильників чинного президента, які й вдалися до брутальної атаки на урядову будівлю.
Вплив соцмереж має до них безпосереднє відношення. Адже чи не найбільш агресивними і навіть епатажними були представники так званого руху QАnon (до якого належить і знаменитий “шаман” Джейкоб Ченслі, він же актор Джейк Анджелі, чиє фото у хутряній шапці з рогами облетіло світові медіа). Ідея, що лежить в основі ідеології руху настільки абсурдна, що видається сюжетом якогось художнього твору. Все розпочалося у 2017 році з серії дописів невідомого автора, в яких постійно зустрічалася латинська “Q”. Прихильники цієї конспірологічної теорії, кількість яких суттєво зросла в умовах пандемії, вірять у існування змови педофілів, підтримуваних окремими політиками, журналістами і знаменитостями, боротьбу проти яких, начебто, і очолює президент Трамп. Майданчики різних інтернет-форумів і соцмереж дозволили цим абсурдним ідеям блискавично поширюватися і здобувати все більше прихильників. Як бачимо з ситуації довкола штурму Капітолію, все це не залишилося просто частиною віртуального простору, а отримало безпосередній прояв у реальному житті. Після атаки соцмережа Твіттер видалила близько 70 тисяч акаунтів користувачів, пов'язаних з QАnon.
Випадки подібних конспірологій і теорій змов, на жаль, є непоодинокими, і їх кількість, як і число їх прихильників, постійно збільшуються. Попередниками QАnon були прихильники “піцагейту” - теорії змови, згідно якої прибічники Хіларі Клінтон пов'язані з таємною організацією педофілів (ґрунтувалася на публікаціях Wikileaks, де йшлося про листування тодішньої кандидатки у президентських виборах від демократів з власником піцерії). А в Перу апеляційний суд виніс юридичне рішення, в якому звинуватив Сороса, Гейтса, Рокфеллера та інших у “створенні” пандемії коронавірусу. Все це вкотре доводить, що подібні теорії здатні не тільки блискавично поширюватися і “заражати” все більше людей, як і віруси, а й безпосередньо впливати навіть на прийняття рішень в рамках держави, що є надзвичайно небезпечним.
Росія і Китай, бажаючи ослаблення західних суспільств для просування власних інтересів, радо користаються цими інструментами. Аналітики, що здійснюють моніторинг, доводять, що левова частка дезінформації і поширення конспірології у світі припадає саме на ці дві держави. Згадувані події у Вашингтоні вплинули на посилення регуляції соцмереж найбільшими світовими гравцями, які знаходяться в США. Так, довічний бан президента Трампа в Твіттері, Фейсбуку та Інстаграмі (спричинений побоюваннями щодо нових закликів до протестів перед майбутньою інавгурацією Джо Байдена) спричинив жваву суспільну дискусію про принципи свободи слова і цензуру. Що цікаво, пропагандистський наратив про “диктатуру цифрових гігантів, що готуються отримати реальну владу у США” просувався у російських медіа перед січневими подіями. Багато лідерів російської громадської думки (наприклад, Олексій Навальний, Альфред Кох, Андрій Іларіонов), яких прийнято вважати опозиційними до путінського режиму, підтримали Дональда Трампа і засудили дії приватних корпорацій. А засновник російського месенджера TelegramПавло Дуров закликав відмовитися від платформ Apple, щоб зберегти “вільний потік інформації”, чим суттєво збільшив притік власних користувачів.
Заклик Дурова став реакцією на усунення соцмережі Parler з магазину додатків Apple. Історія Parler - найбільш показова у плані демонстрації можливостей маніпуляції свідомістю користувачів, у чому простежується і потенційний російський слід. Заснована у 2018 році Джоном Матце і Джаредом Томпсономсоцмережа декларувала повну свободу від цензури. Цим вона забезпечила привабливість для користувачів із радикальними поглядами, котрі підпадали під модерацію в інших соцмережах. Особливо багато було серед них прихильників Трампа та бразильського президента Болсонару - на кінець листопада 2020 року Parler мав 10 мільйонів користувачів. Жодної інформації про інвесторів, що вклалися в створення соцмережі, її засновники не надають, натомість вельми цікавим є факт, що дружиною Матце є росіянка Аліна Мухудтінова, з якою він познайомився в Лас Вегасі і одружився в Казані в 2017 році (за рік до запуску Parler).
Історія з президентськими виборами в США в 2016 році, референдуму щодо Брекзиту в Великобританії та цьогорічні події в Вашингтоні доводять, наскільки легко маніпулювати масовою свідомістю людей в соцмережах, що призводить до суттєвих негативних наслідків. На жаль, авторитарні режими добре розуміють цю ахіллесову п'яту західних суспільств, на яку можна давити. Не привертаючи до себе зайвої уваги.