• неділя 27-го листопада 2022
  • Меню

Вибори в Республіці Молдова 2020: втручання Кремля та «неблагонадійний» президент.

11:21, 26-го жовтня 2020 · Джерело: institutedd.org

Вибори в Республіці Молдова 2020: втручання Кремля та «неблагонадійний» президент.
З наближенням дати виборів президента Республіки Молдова (01 листопада 2020) все жорсткішою та агресивнішою стає боротьба між основними фігурами виборчих перегонів, все чіткіше простежується втручання у виборчий процес Кишинева третіх країн, а геополітична тематика в чергове виходить на перший план, на деякий час відволікаючи увагу виборця від економічних та соціальних питань країни.

Беручи до уваги приклад Республіки Білорусь, та в цілому геополітичну гру в регіоні, не викликає подиву поява російського сліду у спробах втручання у виборчий процес 2020 у Республіці Молдова. В даному випадку мова йде про ймовірний витік інформації з Адміністрації президента РФ та оточення чинного президента РМ Ігора ДОДОНА. При цьому розуміючи неминучість звинувачень на адресу Москви, російське зовнішньополітичне відомство, в особі його очільника Сергія ЛАВРОВА, першими заявили про те, що США намагаються втрутитися в молдовські вибори. Така реакція Кремля, аналітиками Молдови пов’язується з грою на випередження, після того, як там стало відомо про витік інформації та втручання РФ у молдовські внутрішньополітичні процеси. Вже за кілька днів після заяви ЛАВРОВА, в понеділок 19 жовтня, на сайті центру «Досье», який належить російському опозиціонеру Михаїлу ХОДОРКОВСЬКОМУ, та сайті молдовської асоціації журналістів «RISE» була опублікована інформація, що компрометує російське керівництво, де висвітлювались докази та механізми втручання Росії у політичне життя Республіки Молдова.

Суть оприлюдненого компромату на Кремель полягає в тому, що в молдовській пресі було викрито факт існування в Адміністрації президента Росії спеціального підрозділу, який відслідковує політичні процеси, що відбуваються в Молдові та керує проросійськими силами в країні. Як там зазначається, він входить до управління президента РФ з міжрегіональних і культурних зв'язків із зарубіжними країнами, яким керує генерал розвідки Владімір ЧЕРНОВ. Саме молдовським напрямком керує заступник ЧЕРНОВА, також ветеран розвідки, Ігор МАСЛОВ. Сам же ЧЕРНОВ, в свою чергу, підпорядковується Дмитру КОЗАКУ, заступнику керівника адміністрації президента Росії, який курує відносини з країнами СНД та ЄАЕС, і відомий в Молдові завдяки нереалізованому плану перетворення Молдови на асиметричну федерацію в 2003 році. В оприлюдненому матеріалі також вказується, що від ЧЕРНОВА інформація також потрапляє на стіл голови Служби зовнішньої розвідки РФ.

Як показали дані отримані центром «Досьє», відділ яким керує МАСЛОВ, окрім іншого, займався збором інформації на молдавських політиків, і громадських діячів, в тому числі компроматів. В архівах відділу були знайдені характеристики всіх активних молдовських політиків, і навіть скан-копії паспортів окремих з них. Також були знайдені прямі вказівки проросійським активістам та політикам. Зазначається, що в Москві зокрема редагували промови тоді ще кандидата в башкани (голову) Автоновної територіальної одиниці Гагаузія, Іріни ВЛАХ і самого президента Ігоря ДОДОНА. Зокрема, останній направляв на редакцію свою промову, яку мав виголосити в лютому 2019 року на міжнародному безпековому форумі у Мюнхені. Також, як показало розслідування «RISE», це був не поодинокий випадок коли ДОДОН координував свої дії з Москвою. Вказується, що журналістам потрапила в руки інформація з телефону який належав чинному президенту. В ньому була збережена інформація стосовно зустрічей ДОДОНА в ході візитів до Москви ще за часів депутатства в парламенті Молдови, перемовин з таємних чатів, де чинний президент фігурує під ніком «Крємліновіч». Зауважимо, що згідно з оприлюдненими матеріалами, самого ДОДОНА в Кремлі не дуже поважають, а характеризують, як «неблагонадійного», що понад усе ставить власні амбіції та інтереси.

Відповідь Москви на «Архів ЧЕРНОВА» не змусила себе довго чекати. Вже через кілька днів, голова Служби зовнішньої розвідки РФ, Сергєй НАРИШКІН, заявив що вони мають інформацію, про підготовку в Молдові «майдану». Цю «страшилку» одразу підхопили всі проросійські ЗМІ, які почали страхати свою публіку жахами про кольорові революцію та негативні наслідки від них. Це також співпало з презентацією книги одного з головних пропагандистів Партії соціалістів Республіки Молдова (ПСРМ), Богдана ЦИРДІ, 21 жовтня п.р., присвячену діяльності неурядових організації в Молдові. В ній він зібрав всі конспірологічні міфи про Сороса і колективний Захід, звинувативши їх в культурній війні проти молдовського народу.

Крім баталії на шпальтах газет розслідування журналістів не надто вплинуло на саму кампанію, лише один з кандидатів від уніоністів, Дорін КІРТОАКЕ, направив скаргу на ДОДОНА в ЦВК в якій вимагає зняти останнього з виборів. Однак очікувати якогось справедливого розслідування не варто, допоки система прокуратури та служби безпеки знаходяться під контролем президента.

Тим часом, в п’ятницю були опубліковані нові данні «Барометра суспільної думки», чи не найнадійнішого соціологічного опитування в Молдові, що проводиться Інститутом публічної політики. Як показали його результати, станом на даний час, за Ігора ДОДОНА в Молдові готові віддати свої голоси 23,2 % виборців, друге місце посідає Майя САНДУ (19,7 %), третє – Рєнато УСАТИЙ (10,9%). Найвірогідніше, у другому турі за таких результатів, зійдуться ДОДОН та САНДУ, де опитування дає чинному президенту Молдови 32,2 %, а його опонентці – 31,4%. Різниця приблизно в 1%. При цьому, згідно з проведеним опитуванням, в Республіці Молдова
35,2 % виборців ще не визначилися з кандидатом за якого віддадуть голос у другому турі.

Роман УНГУРЯНУ (м. Кишинеу, Республіка Молдова)

Спеціально для Інституту демократизації та розвитку

Думка авторів та відвідувачів сайту може не співпадати з думкою редакції.

Думка авторів та відвідувачів сайту може не співпадати з думкою редакції.