• субота 21-го травня 2022
  • Меню

РОСІЙСЬКО-УКРАЇНСЬКА ВІЙНА: ВИМІР БІЖЕНЦІВ

02:50, 13-го березня 2022 · Джерело: institutedd.org

РОСІЙСЬКО-УКРАЇНСЬКА ВІЙНА: ВИМІР БІЖЕНЦІВ
Одразу варто зазначити, що використання терміну «біженець» щодо громадян України та третіх держав, які внаслідок війни росії щодо України шукають притулку в країнах ЄС є скоріш публіцистичним, ніж науковим та юридично грамотним. Біженець – це специфічний правовий статус, який надається державою відповідно до усталеної та довготривалої процедури.

Щодо українців та громадян третіх держав, які мали право довгострокового перебування в Україні, ЄС запустив іншу процедуру, яка більше схожа на американську temporary protected status – тимчасовий прихисток на гуманітарній підставі.

Тим не менш, в інформаційному полі часто використовується саме термін «біженці», тому будемо використовувати його. Метою даного допису не є «розбір польотів» щодо термінології, а висвітлення комплексу проблем, які створюють інший вимір війни – наплив шукачів притулку (біженців) в держави ЄС (не слід також забувати про Молдову, яка прийняла чимало українців). Створення гуманітарної катастрофи в Україні рашистами створює додатковий прошарок проблем для світу (даний термін – рашизм – потроху входить в інформаційне поле, на нього варто звернути особливу увагу та, на нашу думку, всіляко допомогти в концептуалізації та поширенні. Очевидна негативна конотація та «перекличка» з терміном «фашизм», тому в підсвідомості споживача інформації даний термін буде викликати відразу до росії). Також очевидно, що москва спробує повторити ситуацію 2015 – 2016 рр. з неконтрольованим напливом шукачів притулку з Сирії, коли Європа виявилась не готова до прийому такої кількості людей, що потім призвело до популяризації праворадикальних в Німеччині, Франції, Італії і т.д. Очевидно, що кремль доклав руку і до підйому (читай – фінансування) таких настроїв, що потім кристалізувались у громадські організації чи навіть політичні партії.

Тому важливо зрозуміти та всіляко доводити цей факт в європейських столицях: росія перейшла до руйнування цивільних об’єктів в Україні свідомо. Це здійснюється з метою нагнітання паніки серед мирного населення та посилення міграційних потоків з України до ЄС. Може нарешті світ зрозуміє, хто стояв за кризою біженців 2015 – 2016 рр. (здогадайтесь з трьох разів, яка держава, постійний член Радбезу ООН постійно вставляла палки в колеса щодо проголошення над Сирією безпольотної зони, наприклад?).

Не маючи змогу зломити дух та міць українського війська та сил територіальної оборони, рашисти заходились поливали ракетами міста Західної, Північної та Центральної України задля викликання ще більш потужної міграційної хвилі до країн ЄС та Молдови. Ракети падають у Яворові та Івано-Франківську, вже, напевно, немає жодного великого населеного пункта, де б не звучала повітряна тривога.  Більше того, українська розвідка повідомляє, що  зі сторони білорусі рашисти організовують перекидання нелегалів із країн Ближнього Сходу. Так, тих самих, яких минулого року лукашенко під безпосереднім кураторством кремля зробив елементом гуманітарної кризи на східному кордоні країн ЄС. Це здійснюється з метою посилення міграційної кризи в Україні та відволікання уваги українських прикордонників від можливого вторгнення білоруських військ на територію України.

Всі ці біснуваті потуги рашизму очевидні в європейських столицях. Так само очевидним та огидним є активізація «сплячих агентів кремля» в Європі, їх спроби розхитати ситуацію та звинуватити українських шукачів притулку в невдячності, агресії чи насиллі щодо приймаючих країн та їх громадян. Наприклад, 12 березня 2022 р. в Дрездені пройшла ціла демонстрація, вірніше збори сумнівних індивідів пенсійного віку з прапорами росії та… СРСР. Тих ностальгуючих отримувачів німецької соціалки, яких давно варто депортувати до рідних валєнок та берьозок. Їм, бач, погрожують чимось українські біженці… Такі зборища будуть тривати та, очевидно, підтримуватись кремлем.

Проте мені так само очевидно, що європейці, зокрема німці, прекрасно побачили суть рашизму. Високі ціни на паливо на заправках не заважають німцям підтримувати відмову від російських нафти й газу (нещодавнє опитування ZDF показало, що більшість німців згодна терпіти таке підняття цін). Здається, німці зрозуміли, що час виплати «історичного боргу» перед росією пройшов, а замість нацизму з’явився рашизм і боротьба з ним – спільна задача Європи.

Автор
Олег Козачук
доктор політичних наук м. Берлін (Німеччина)
Думка авторів та відвідувачів сайту може не співпадати з думкою редакції.