• п’ятниця 20-го травня 2022
  • Меню

Це вже державний переворот чи ще ні? Коли конституція не має значення

09:40, 26-го квітня 2021 · Джерело: institutedd.org

Це вже державний переворот чи ще ні?  Коли конституція не має значення
«Це вже державний переворот чи ще ні?» Саме таке запитання ставили собі пересічні громадяни, спостерігаючи за подіями, які відбувалися в молдовському парламенті 23 квітня.

Під час засідання депутати від партії соціалістів разом з депутатами від Шор та Pentru Moldova проголосували за декілька контраверсійних рішень. Перше - це постанова парламенту про узурпацію влади Конституційним судом (КС) «на користь політичних інтересів президента». Друге - це законопроект про часткове відкликання адміністративного акту про призначення судді КС. Глава юридичної комісії, депутат від ПСРМ Василь Боля заявив, що при призначенні Маноле «було допущено безліч порушень». Однак той факт, що одночасно за тим самим сценарієм був призначений суддею КС і колега Болі по партії Владімір Цуркан, парламентську більшість не хвилює. Третє - це призначення Боріса Лупашку новим членом Конституційного суду. І, як останнє, створення парламентської комісії, яка мала б внести зміни до Конституції. Це рішення і, особливо ті, що стосуються зміни складу Конституційного суду, викликали обурення в молдовському суспільстві. Депутати від пропрезидентської партії «Прогрес та солідарність» (PAS) та Платформи «ДА» залишили залу засідання. Депутати від ДПМ та Pro Moldova голосували «проти» та звинуватили соціалістів в подвійних стандартах, адже їх колегу Владіміра Цуркану призначили суддею КС за тією ж процедурою, що й Домніку Маноле. Розкритикував дії парламентської більшості також Ренато Усатий, який прийшов на протест, організований PAS біля будівлі Конституційного суду, а також колишній прем’єр-міністр та союзник соціалістів Іон Кіку. Але найголовніше - це критика зі сторони фахівців з Конституційного права.
Так, на своїй сторінці в Facebook колишній голова КС і експерт по Конституційному праву Алексанлру Тенасє, відзначив , що ані Конституція, ані закон «Про Конституційний суд» не передбачають процедуру перегляду голосування про призначення Конституційного судді. Він нагадав, що в своїй постанові від 20 травня 2013 КС чітко пояснив, що після голосування за призначення судді, вже неможна переглянути рішення. Це означає, що скасування Акту про призначення конституційного судді не матиме юридичних ефектів, додав він. На це посилався і сам Конституційний суд, коли скасував рішення про відставку Маноле.
Відповідь соціалістів на критику дуже проста. «Не подобається рішення, звертайтеся до суду». Саме таку заяву зробив лідер соціалістів Ігор Додон, перебуваючи в Москві, куди він вилетів у п’ятницю вранці, щоб повернутися в суботу разом з вантажем у 142 тисячі доз російської вакцини «Спутнік V». І хоча офіційне звернення на отримання вакцини в свій час зробила Санду, афільовані з соціалістами ЗМІ представили все, як результат зусиль лідера ПСРМ. Соціалісти вже мобілізують свій електорат, хоча вибори ще не оголошені.
Дії соціалістів і їх союзників не дивують, якщо згадати, що останні півроку головним мотивом їх діяльності було створення і поглиблення хаосу. І результати голосування 23 квітня можуть стати їх головним кроком до цього. Адже своїми діями вони нейтралізували Конституційний суд напередодні дуже важливого рішення: в середу, 28 квітня, він мав розглянути конституційність введення в країні надзвичайного стану, який блокує розпуск парламенту і призначення дострокових виборів. Однак, парламентська більшість зараз може не визнати рішення суду, бо не визнає актуальний склад суду. Фактично, сьогодні в Молдові паралізовані всі головні важелі політичної влади. Країна на межі безвладдя. І соціалісти будуть використовувати це для шантажу президента.
Уже в понеділок, 26 квітня, Додон висунув Санду низку вимог. Головна - це початок перемовин з парламентською більшістю для призначення дати виборів, «коли це дозволить епідеміологічна ситуація». Враховуючи, що ситуація в Молдові вже стабілізувалася, слід розуміти, що лідер соціалістів тут має на увазі, коли для ПСРМ це буде вигідно. Поки в таборі Санду ніхто не збирається на перемовини з опонентами, лиш закликають людей виходити на протести. Прихильники PAS продовжують чергувати під КС, щоб не дозволити Борисові Лупашку зайти до будівлі.
У цій ситуації Санду має не так багато варіантів. І хоча ще в п’ятницю вона скликала засідання Вищої ради безпеки (молдовський аналог РНБО), під час якого закликала відповідні органи провести розслідування, насправді вона не може опиратися на раду, адже всі головні структури знаходяться під контролем соціалістів. Міністри внутрішніх справ і оборони пройшли по квоті соціалістів. Останній, Віктор Ґайчук, окрім того ще є близьким другом Додона - лідер соціалістів вінчав старшого сина міністра. Виступ проти призначення Алєксандра Стояногло генеральним прокурором у 2019 році коштував Санду крісла прем’єра.
Ситуація нині нагадує події 2019 року, коли було скинуто олігархічний режим Влада Плахотнюка. Тоді парламентська коаліція ПСРМ-ACUM (Платформа «ДА» + PAS) теж відмовилася визнавати декрет Конституційного суду про розпуск парламенту. Криза було вирішено завдяки закордонному втручанню, коли Росія та Захід проявили дивну єдність в молдовському питанні, підтримавши «бунтівну» коаліцію. Сьогодні тої єдності немає. Захід одноголосно розкритикував декларації і рішення, прийняті парламентською більшістю. Росія, в свою чергу, відкрито не виказала підтримку однієї із сторін. Однак, зрозуміло, що її симпатії на стороні ПСРМ, тож вона буде і надалі підтримувати партію в справі заглиблення країни в хаос.

Автор
Роман Руссу
Думка авторів та відвідувачів сайту може не співпадати з думкою редакції.