• четвер 23-го березня 2023
  • Меню

"Присутність РФ на Донбасі: проблема на роки", - політичний експерт Ярослав Божко

08:13, 15-го вересня 2020 · Джерело: institutedd.org

"Присутність РФ на Донбасі: проблема на роки", - політичний експерт Ярослав Божко
Назва моєї доповіді "Присутність РФ на Донбасі: проблема на роки", хоча і не віддає оптимізмом, але дає зрозуміти масштаби проблеми, які стоять перед Україною та іншими країнами Міжмор'я.

Перш за все ми маємо усвідомити річ, яку свого часу сказав Семюел Гантінгтон, "жорстка сила" має властивість переходити в "м'яку".

Мова йде про те, що на Донбасі РФ вигравши трохи часу і захопивши території закладає довгострокові проблеми для України творенням альтернативної політичної ідентичності, ідей "окремого Донбасу" і інших речей які будуть дуже погано сумісні з політичним кліматом України навіть в умовах якщо військова сила РФ зникне. 

Тому РФ закладає своєю присутністю проблему для України на довгі роки. Нині РФ вже не виходить з реалій можливості швидкого встановлення проросійського режиму в Україні, тож діє іншим шляхом - "дезактивує" Україну як державу зсередини, проводячи регулярні удари по авторитетам, суспільному консенсусу і роблячи інформаційно-психологічні спецоперації. 

Надалі це буде викликом і для усього регіону, адже аналогічні кейси ми бачили в Придністров'ї, Південній Осетії, Абхазії, Нагірному Карабасі. В усіх випадках ми маємо справу не просто з феноменом сепаратизму чи прагненням до самовизначення, а саме з стратегію РФ по внесенню цілеспрямованого розбрату в цих регіонах з метою збереження плацдарму в країнах, які можуть швидко розвернутися у бік Заходу. 

В той же час, зовсім необов'язково проблеми для України, Грузії, Молдови будуть виключно пов'язані з військовою присутністю РФ на їх території. За час цієї присутності РФ встигають закласти довгострокові проблеми через гуманітарну і культурну сфери. Тож, навіть у випадку фізичного повернення контролю за регіонами говорити про швидку реінтеграцію неможливо навіть теоретично.  

Я звернув особливу увагу на озвучену рецепцію конфлікту через призму теорії соціального капіталу. Значною мірою, це те що дуже резонує з моїм баченням ситуації. РФ діє перш за все орієнтуючись на сприяння соціальній атомізації людей в інших державах, а ця проблема помножена на відсутність сталих інститутів робить наслідки такого впливу загрозливим. 

Думка авторів та відвідувачів сайту може не співпадати з думкою редакції.